eauthors.ee

Kuidas üle saada kirjutamisblokist

Loomeblokid võivad tekkida suvalisel hetkel, ükskõik, millega sa tegeled. On inimesi, kellel võtab kirjutamisblokist ülesaamine aega aastaid, kuna neil on tunne nagu absoluutselt kõik, mis neil peas toimub, ei ole väärt paberile panemist.

Kui sinulgi on hetkel probleeme kirjutamisblokiga, võivad sind aidata alljärgnevad nipid.

1. Kirjuta täiesti vabalt

Kõige suurem põhjus, miks kirjutamisblokk üldse tekib, on sinu enda kriitika. Paljudel tekivad juba enne kirjutamist mõtted ja hirmud, mis takistavad kirjutama asumist ning nii võibki tekkida olukord, kus kirjanik ei pea end „piisavalt heaks“ ja ei hakkagi kirjutama.

Vabakirjutamisega kaotad ära taolised mured. On isegi internetilehti nagu 750words.com, mis on loodud eelkõige selleks, et anda kirjanikele lihtne väljund vabakirjutamise jaoks.

Kuidas aga vabakirjutamine töötab? Asi on lihtne:

  • istu maha ja hakka lihtsalt kirjutama ilma kordagi peatumata;
  • ära redigeeri oma sisu absoluutselt – ära kontrolli oma kirja- või trükivigu ning lihtsalt kirjuta peatumatult.

Vabakirjutamine on väga vabastav ning võib tihtipeale avada inspiratsioonijoa täiesti ootamatul viisil.

2. Ära alusta sõnadega

See võib tunduda küll tagurliku nõuandena, kuid kui sul on probleeme teema laiendamise või ühtse loo kirjutamisega, aitab sind struktuur. Selle asemel, et punnitada sõnu pastakast välja, tee hoopis analüütiline plaan. Kirjuta näiteks üles peategelase peamise omadused või tegevusplaanid, pane paika loo üldine struktuur ja mõned punktid. Ükskõik, kuidas sa lähened, mõte on sama: ära alusta sõnadest, vaid tegevusplaanist.

3. Kasuta mõttekaarte

Koolis õpetatakse meile kõigile, kuidas teha mõttekaarte. Tegemist on äärmiselt kasuliku tehnikaga, mida võib rakendada iga kirjanik või loomeinimene, kes on vähegi omadega kinni jäänud.

Mõttekaardi põhimõte on lihtne: paberi keskele pannakse kirja üks keskne teema ning seejärel hakatakse seda laiendama muude märksõnadega. Niiviisi on väga lihtne arendada uusi tegelasi, lugusid ja muud taolist.

4. Joonista

Siinkohal võid mõelda: „aga ma olen ju kirjanik, mitte kunstnik!“ Joonistamine või õigemini kritseldamine ei ole aga sugugi üksnes kunstnike pärusmaa. 90% meie saadavast informatsioonist jõuab meieni silmadeni, mistõttu on ka visuaalsed asjad märksa tähelepanuväärsemad.

Samamoodi võivad visuaalsed abivahendid parandada kirjutusvõimet, kuna sinu kujutlusvõimes tekkinud elemendid saavad paberile pandud. Visuaalselt nähtavaid asju on lihtsam kirja panna kui neid, mis on alles sinu mõtteis ringi tiirlemas.

5. Kirjuta üheskoos sõbraga või tee kirjutamisvõistlus

Kirjutamisblokk võib tihti olla ka lihtsalt motivatsioonipuuduse tulemus või teinekord on hoopis probleemiks see, et sul on tunne nagu sa ei saaks loos edasi minna ühel või teisel põhjusel. Seepärast on hea mõte jagada oma kirjatööd sõbraga, kes aitaks näha teist perspektiivi ning näitaks uusi viise, kuidas loole läheneda.

Kui sul on kirjanikust sõber ja sul puudub motivatsioon maha istuda ning kirjutada, võite omavahel teha hoopis väikese kirjutamisvõistluse. Nii on sul veel üks põhjus, miks end motiveerida ning nii on ka lihtsam saada oma blokist üle.

6. Pane internet kinni

Ei saa salata, et internet on üks põhjuseid, miks kirjutamisblokk võib olla eriti sügav. Kuna internetimaailmas on niivõrd palju sisu, võib kõik see sind eksitada sinu enda kirjutustööst ning paratamatult võid end hakata võrdlema muu sisuga, mistõttu süveneb blokk veelgi enam.

Kirjutamisblokist ülesaamine ei ole mõistagi lihtne, kuid järgides neid mõnda lihtsat sammu on see raske tegu tunduvalt lihtsam.