eauthors.ee

10 raamatut, mida peaks iga kirjutamishuviline kindlasti lugema

Kelle eesmärk on parandada iseenda kirjutamisoskust, selle jaoks on hädavajalik lugeda regulaarselt raamatuid. Kui sinu lugemisharjumus on veel nõrk, siis need alljärgnevad 10 raamatut on ühed esimestest, mis sa võiksid kätte võtta, lootuses, et nende lugemine parandab ka sinu isiklikku kirjutamisoskust või annab kirjutamiseks rohkem inspiratsiooni.

1. „Mängur“ – Fjodor Dostojevski

Dostojevski on tuntud paljudele, kuid tema „Mängur“ on üks kõige inspireerivamaid ning samas ka õpetlikumaid teoseid. Raamatus räägitakse noorest mehest, kes satub ruletisõltuvusse ning rikub suuresti oma elu. Mis muudab teose aga eriti märkimisväärseks, on asjaolu, et Dostojevskil oli selle raamatu kirjutamise ajal tegelikult ka päriselus endal hasartmänguvõlg.

Me kõik teame, et kasiinomängud võivad tekitada sõltuvust, kui nendega ei pea piiri, kuid see raamat selgitab eriti hästi, millised on selle sõltuvuse tagajärjed.

2. „Uhkus ja eelarvamus“ – Jane Austen

On vähe inimesi, kes ei teaks seda legendaarset raamatut. 19. sajandi Inglismaa elust ja suhetest pajatav teos puudutab inimhinge kõige ilusamaid ja inetumaid soppe, räägib sotsiaalsetest klassidest ning muidugi armastusest.

3. „Väikesed naised“ – Louisa May Alcott

Ka see raamat kõneleb 19. sajandi elust. Raamatu peategelaseks on väga erinevate iseloomudega naised, kes õpivad üheskoos keset raskeid eluolusid, kuivõrd valusad reaalsused on vaesus, haigused ja surm, kuid kuidas sellest kõigest võitjana välja tulla. „Väikesed naised“ on üks aegumatuid lugusid, mis räägib pere ja sõprade olulisusest ning soojendab iga lugeja südant.

4. „Tappa laulurästast“ – Harper Lee

See revolutsiooniline raamat on löönud eriti palju laineid, kuna puudutab keerulisi teemasid nagu sotsiaalsed klassid, rassism, kuritegevus ja seadusandluse ebaõiglus Ameerikas. Raamatu tegevus toimub läbi 6-aastase lapse silmade, ent raamat pole sugugi lapselik, vaid hoopis halastamatult aus ning kriitiline.

5. „Salaaed“ – Frances Hodgson Burnett

See raamat võib küll olla lastele, kuid seda võiks lugeda igaüks, kes soovib oma kirjutamisoskust parandada, kuna raamat on kirjutatud nii meisterlikult, et sa lausa naerad ja nutad raamatut lugedes. Raamatu peategelaseks olev Mary õpib raamatu käigus palju elutarkuseid, nende hulgas näiteks kuidas usaldada teisi ja kuidas enda ümbritseva eest paremini hoolt kanda.

6. „Klaaskuppel“ – Sylvia Plath

„Klaaskuppel“ on lausa hirmutavalt reaalse teemaga novell, mis põhineb tegelikult Plathi enda elul. Raamatus räägitakse noorest naisest, kes saab endale praktikakoha suures New Yorgi ajakirjas, kuid avastab, kuivõrd hirmutav taoline elu üldse on. Kogu asja tuumas on depressiooni ja vaimsete häiretega võitlemine.

7. „Dorian Gray portree“ – Oscar Wilde

„Dorian Gray portree“ on üks raamatutest, mis kuulub ka juba keskkooli kohustusliku kirjanduse hulka, on üks selle nimekirja kõige õpetlikematest raamatutest. Raamatu peategelaseks olev Dorian müüb oma hinge selle eest, et olla alati ilus ja noor. Oscar Wilde’i kirjeldusoskus on hirmuäratavalt võimas ning uurib seda, mis juhtub siis, kui inimloomuse mustem külg võtab võimust.

8. „Mõrv Idaekspressis“ – Agatha Christie

Agatha Christie on vaieldamatult maailma tuntuim kriminaalromaanide kirjanik, kuid see müsteeriumilugu on tõenäoliselt üks tema parimaid, mille baasil on loodud uusi lugusid juba aastakümneid. Loo peategelasteks on reisijad, kes avastavad, et hommikuks on üks nende seast tapetud ning seejärel hakatakse uurima, kes selle mõrva sooritaja oli, kuid veelgi rohkem – lugu uurib seda, millal on aktsepteeritav võtta seadusandlus iseenda kätesse.

9. „Väike prints“ – Antoine De Saint-Exupéry

See raamat on küll mõeldud lastele, kuid selle peenete nüansside hindamiseks on kasulik lugeda seda siiski täiskasvanuna. Väike poiss kohtub raamatus oma rännakutel paljude põnevate tegelastega, igaüks neist esindab tegelikult aga erinevaid iseloomujooni või moraalseid õppetunde. „Väike prints“ on kirjanikele täiesti hädavajalik lugemismaterjal, kuna see räägib väga keerulistest teemadest lausa mängulise kergusega.

10. „Kuristik rukkis“ – J.D. Salinger

„Kuristik rukkis“ on ääretult põnev raamat, mille peategelaseks on vaid kuueteistaastane nooruk. Erinevalt tüüpilistest noortenovellidest hõlmab see lugu aga väga keerulisi teemasid, sealhulgas näiteks ärevus ja üksikus.